Tam, kde sa stavia, možno ekologizáciou strechy získať kúsok prírody späť. Zelená strecha výrazne zhodnocuje budovu a ponúka rad ekologických výhod, ako ochladenie vzduchu a produkciu kyslíka, reguláciu vlhkosti, prachu a ukladanie dažďovej vody. Navyše profesionálne vykonaná výsadba predlžuje životnosť krytiny.
Smog, prašnosť, znečistené ovzdušie a prehriaté mestá. Väčšina z nás si myslí, že je to problém veľkých svetových metropol. No realita je táka, že ani Slovensko už nie je výnimkou. Dôvody znečistenia v mestách sú viaceré. Hustá zástavba a teda aj málo zelene, rýchle odvádzanie zrážok do kanalizácie namiesto zadržiavania dažďovej vody, teplo produkované prevádzkou a vykurovaním budov, automobilová doprava, priemyselná výroba.
Bojovať s týmto problémom sa dá jednoducho – zeleňou v meste. Pozemky sú však drahé, developeri chcú voľné miesto využiť na výstavbu, niekde potrebujeme zaparkovať, atď. Vo svete si však vedia aj s týmto poradiť.
Zelené strechy sú v severských štátoch a na Islande tradíciou, v Nemecku a Rakúsku sú zelené strechy poňaté ako štýlové, moderné a navyše ekologické, v niektorých francúzskych a kanadských mestách sú dokonca povinné (aspoň na časti strechy pre komerčné budovy). Napríklad v Kodani musia byť všetky strechy so sklonom menším ako 30 stupňov zelené. No na Slovensku sú zelené strechy skôr ojedinelé. Na druhej strane treba povedať, že aj u nás začínajú byť populárne a stretávame sa s čoraz väčším záujmom o zelené strechy aj u našich zákazníkov.
Aké pozitíva prináša zelená strecha a prečo by sme mali o zelenej streche uvažovať?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že zelená strecha nie je nejakým výstrelkom alebo módnym hitom, ale ak sa spraví kvalitne a použijú sa vhodné materiály od osvedčených výrobcov akým je spoločnosť BAUDER, je to strecha s dlhšou životnosťou ako neozelenená plochá strecha. Hydroizolačné materiály sú chránené pred teplotnými výkyvmi, hydroizolácia je tak stabilizovaná a to sa prejaví v takmer dvojnásobnej životnosti v porovnaní s neozelenenou strechou. Dlhšia životnosť zelenej strechy tak vykompenzuje vyššie vstupné náklady.
Zelené strechy však zlepšujú aj komfort bývania:
- Prinášajú izolačný efekt – v zime znižujú energetickú náročnosť a v lete pomáhajú chladiť a udržiavať stabilnú klímu v dome.
- Prispievajú k akustickej pohode, pretože pohlcujú hluk.
- Zeleň a zemina zadržiavajú zrážkovú vodu a udržujú vlhkosť, zachytávajú prach, škodliviny a nečistoty z ovzdušia.
Ako sa hovorí – jedna lastovička leto nerobí – ale skúste si predstaviť že by aspoň každá druhá plochá strecha v meste bola zelená. Alebo každá druhá strecha na zrekonštruovanom paneláku…
Ani údržba zelenej strechy pritom nemusí byť pri správne zvolenom spôsobe ozelenenia náročná. Ozeleňovanie striech má rastúcu tendenciu. V každom prípade, zelené strechy sú cenným a zaujímavým náhradným životným priestorom pre faunu a flóru. Takáto zelená strecha môže skrášliť aj váš rodinný dom alebo vašu firemnú budovu.
Zelené strechy všeobecne - súbory na stiahnutie:
- Bauder Vegetačné_strechy_-_Prehľad_výrobkov
- Bauder_Systémy_vegetačných_striech_- Montážny_návod
- BauderGREEN_Ozelenenie_šikmých_striech
- Bauder_Konštrukčné_detaily_-_Vegetačné_strechy (DE)