výber strešnej krytiny blog LAMINA PREŠOV pohľad na pultovú strechu z vrchu
13. okt 2021

Faktory, ktoré ovplyvňujú strešné krytiny a ich výber

  • Strechy

Na čo treba myslieť pri výbere strešnej krytiny?

Strešné krytiny hrajú dôležitú úlohu v bezpečnosti vašej rodiny a majetku pred poveternostnými vplyvmi. Bezpečnosť a funkčnosť vášho domu vo veľkej miere závisí od výberu strešného materiálu a následne aj celkovej strechy. Keďže na trhu je široká škála dostupných možností, pre niektorých môže byť veľmi náročné vybrať ten najlepší materiál. Je niekoľko veľmi dôležitých faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy, aby strešné krytiny spĺňali všetko to, čo je potrebné.

Strešné krytiny sú vyberané často aj podľa štýlu domu. Niektoré strešné krytiny sa veľmi hodia k domom, iné zasa menej. Niektorí si strešné krytiny vyberajú aj podľa farby tak, aby sa im hodila k celkovému vzhľadu domu.

Pri výbere strešného materiálu zohráva veľkú úlohu skutočnosť, či sa vaša strecha inštaluje na úplne novú konštrukciu, alebo ako náhradná strecha či doplnok k existujúcej konštrukcii. S novými strechami máte viac možností, pretože sa neobmedzujete iba na existujúce strešné materiály, ale i na sklon strechy, teda strešnú konštrukciu. Dodatočné strešné krytiny tiež obmedzuje výber materiálu, pretože musí správne fungovať a dobre ladiť s existujúcou štruktúrou.

Keď si vyberáte strešné krytiny, je dôležité brať do úvahy aj miestne podnebie. Ak napríklad bývate v časti, kde veľmi veľa prší, je potrebné si vybrať materiál, ktorý odolá silným dažďom. V takejto časti je potrebné zvážiť aj šikmú strechu, ktorá umožňuje ľahký odtok vody a snehu. Ak bývate v teplom podnebí, strešné krytiny a všetky materiály musia byť prispôsobené práve tomuto (teplému) podnebiu. V chladnom podnebí je zase lepšie vybrať si strešné krytiny a materiály, ktoré zachytávajú teplo.

Údržba strechy je dôležitým faktorom, ktorý by mal ovplyvniť celkový výber materiálov a krytín.

 

Autor
LAMINA PREŠOV
  • 051 77 323 83
  • [javascript protected email address]

Nakúp a vyhraj víkendový pobyt v Kontakt wellness hotel ****